Son Haberler |

30 Eylül 2011 Cuma

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERE SERT AÇIKLAMA

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERE SERT AÇIKLAMASilivri Cezaevi önünde kurulan“Özel görevli mahkemeler kaldırılsın, yurtseverler serbest bırakılsın” başlıklı nöbet çadırına meslek odalarından destek geldi. Meslek odaları başkanları, Silivri’deki hukuksuzluğa dikkat çekerek çadır eylemine destek verdiklerini belirtti.
İşte meslek odalarının Silivri’deki yargılama ve nöbet çadırı eylemine ilişkin görüşleri:


Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Eriş Bilaloğlu:ÖGM’lerin DGM benzeri
mahkemeler olduğunu, hukuk işleyişi içinde yer almaması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü verdiği kararlar neticesinde, iktidar tarafından kurulduğu düşüncesini doğuruyor. “Türkiye’de ÖGM’ler neler yapabilir?” tecrübesi üzerinden söylemek gerekirse, ÖGM’lerin olmaması ve kapatılması gereklidir.
Basın Konseyi Başkanı Orhan Birgit: Yurttaşların olağanüstü değil de normal mahkemelerde yargılanmasından yanayım. Doğal, tabii yasalarımız yargılanmalar için yeterlidir. Türkiye’nin bir an önce ÖGM’lere son vermesinden yanayım. İstiklal Savaşı’ndan beri önce istiklal mahkemeleri, ardından olağanüstü mahkemeler, ardından DGM’lerin kurulması, yine DGM’lerin kapatılıp ÖGM’lerin kurulması bu şekilde vatandaşlar doğal mahkelemelerde yargılanma ihtimali olmuyor. 87 senelik Cumhuriyet rejiminde normal mahkemelerden yararlanmak herkesin hakkı olmalıdır. Çadır konusunda ise, özgürlük haklarını kullanıp Silivri’de yatanlar için çadır kurmuşlardır.
Jeofizik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Metin Altay: ÖGM’lerin özel olarak savcılara,
hakimlere yetki verilip, kanunların üstünde istediklerini gözaltına alıp, uzun süre tutuklu kalmaları hiç hoş değil. En önemli sorun savunma hakkı alınmadan uzun süreli içeride tutuluyor olmalarıdır. Mümkün olduğu kadar tüm işlemlerin hızlı bir şekilde olması gerekir. ÖGM’ler bir davaya bakacaksa bu da çocuk davalarıdır. Sivil Toplum Örgütleri’nin, Silivri’de yatan yakınlarının aralarında örgütlenerek demokratik haklarını kullanıp eylem yapmışlardır.
Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Turhan Tuncer: Olağanüstü hallerde uygulanan mahkemeler gibi, DGM gibi, ÖGM’nin de demokratik toplumda bu tür mahkemelerin olmaması gerekir. Çünkü bu tür mahkemeler ancak olağanüstü durumlarda kullanılan mahkemelerdir. ÖGM’ler öyle bir hal aldı ki yarın kimin tutuklanacağı belli değil. Hukukun üzerinde bir yetki olamaz. Türkiye’de davalar sonuçlanmadan yurtdışında da dava açamıyorsunuz, bu nedenle insanlar çaresizlik içinde. O insanların hükümlü gibi. Ortada herhangibir şey yokken 3 yıldır içeride yatanlar var.
İnşaat Mühendistleri Odası İstanbulŞube Başkanı Cemal Gökçe:ÖGM’leri, DGM’lerin devamı olarak düşünüyoruz. 12 Eylül döneminde kurulan DGM’ler toplumda nasıl ciddi refleks oluşturduysa, 12 Eylül anlayışının bir sonucu olarak ifade edildiyse ÖGM’lerde 12 Eylül mantığının devamı olarak görüyoruz. ÖGM’ler kaldırılmalıdır. Antidemokratik uygulamalara, davranışlara, kararlara yönelik her eylemi, her davranışı demokratik buluruz. Eğer bir ülkede demokrasi varsa, her eylem meşru görülmelidir. Silivri’deki eylemi meşru ve demokratik bir eylem olarak görüyoruz.
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar: Özel Görevli Mahkelemer antidemokratik bir uygulama olduğu için bu mahkemelerin karşısındayız.
Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun: ÖGM’ler DGM’lerin isim değiştirmiş halidir. İddianamenin hazırlanmaması, uzun süre tutukluluk halleri adaleti, adalet haline getirmez. ÖGM’ler kaldırılmalı ve normal ceza mahkemeleri hukuk işlemini yapmalı. Silivri’deki gazetecilere baktığımızda iddianamenin içinin hukuken boş olduğunu görüyoruz. Hukuk sürecinin bir an önce hızlanması ve davaların bir sonuca bağlanması gerekir.

Petrol Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kul: Bildiğim, takip ettiğim kadarıyla ÖGM’lerin olmaması gerekir. Fakat oda olarak bu konuyu hiç tartışmadık, bu konuyla ilgili ortak bir kanı ortaya koyamam.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes