Son Haberler |

23 Şubat 2012 Perşembe

Avrupa'da ve Türkiye'de alarm

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Türkiye'de kış çok sert geçiyor. Özellikle doğu illerinde devam eden kar yağışı birçok köy yolunu ulaşıma kapatırken, hayatı felç etti. Havaların ısınması, sağanak yağışların artması ise yeni bir tehlikeyi daha beraberinde getiriyor. Yağışla birlikte eriyen karlar, sel riskine sebeb olabilir. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, konuyla ilgili bürokratları toplayarak basın toplantısı düzenledi. Eroğlu, kar erimelerinin oluşturacağı sellere karşı uyarı genelgesi yayınlayarak vatandaşları ve ilgilileri uyardı. Diğer yandan BM, kar ve soğuk hava dalgasının felce uğrattığı orta ve doğu Avrupa bölgelerinin, karların erimesiyle büyük sellerle karşı karşıya kalma riskinin bulunduğu uyarısı yaptı.

BM'DEN SEL UYARISI

BM, kar ve soğuk hava dalgasının felce uğrattığı orta ve doğu Avrupa bölgelerinin, karların erimesiyle büyük sellerle karşı karşıya kalma riskinin bulunduğu uyarısı yaptı.

BM Felaketlerin Engellenmesi İçin Uluslararası Strateji'nin (SIPC) bildirisinde, Bulgaristan ve Romanya'da 10 gün içinde sıcaklıkların 8 ila 10 on derece arasında yükselmesinin beklendiğini, bu durumun Tuna Nehri boyunca buzların erimesine neden olacağı belirtildi.

Bildiriye göre, kurumun özel temsilcisi Margareta Wahlström, Sırbistan'dan Bulgaristan'a binlerce kişinin kar yüzünden mahsur kaldığı bir sırada, ölümlere ve ekonomik kayıplara neden olabilecek yıkıcı su baskınlarının uyarı işaretlerinin bulunduğunu söyledi.

Wahlström, barajlar ve setler gibi su baskınlarına karşı koymak için yeterli altyapıdan yoksun bölgelerin bu durumdan etkileneceğini kaydetti.

SIPC Sözcüsü Denis McClean de bu ülkelerin yetkililerinin, Kızılhaç'ın ve ulusal örgütlerin, sel anında insan kaybının olmamasını sağlamak için önlemler almasının zamanının geldiğini bildirdi.

BAKAN'DAN KAR ERİMESİ UYARISI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kar erimeleri ve yağışlar neticesinde önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek muhtemel taşkınları önlemek maksadıyla alınacak tedbirlerle alakalı istişare toplantısı düzenledi.


Toplantıya Bakanlığa bağlı DSİ Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Mili Parklar Genel Müdürlüğü ile bunlara bölge müdürleri video konferans yöntemiyle katıldı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplantıda Ocak ve Şubat aylarının çok soğuk ve geçmiş yıllara göre çok daha fazla yağışlı geçtiğini hatırlattı.

Ocak ve Şubat Aylarında Yağışlar Rekor Kırdı

Geçen yılın Kasım ve Aralık aylarında yağışlarda bir azalma olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1 Ocak - 20 Şubat arasında ise yağışlarda % 60 artış olduğunu ve uzun yıllar ortalamasına göre rekor kırıldığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, geçmiş yılların aynı dönemlerindeki yağışlara göre Marmara'da yüzde 21, Ege'de yüzde 68, Akdeniz'de yüzde 93, İç Anadolu'da yüzde 72, Karadeniz'de yüzde 39, Doğu Anadolu'da yüzde 40 ve Güneydoğu Anadolu'da yüzde 60'lık bir artış olduğuna dikkati çekti.

Prof. Dr. Eroğlu, barajlardaki doluluk oranlarına da değinerek, ''Barajlardaki eksiğimizi de tamamladık. Şu anda İstanbul'daki barajlarda yüzde 84 doluluk var. Ankara'da yüzde 22,2. Ancak Ankara'daki barajların kapasitesi çok büyük, bu sebeple problem yok. İzmir'de yüzde 54. Bursa'da yüzde 75 nispetinde doluluk oranları mevcut'' dedi.

Türkiye genelindeki sulama maksatlı 185 adet barajda ise doluluk oranının yüzde 58'e ulaştığına işaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, enerji maksatlı barajlarda ise şu andaki doluluk oranının yüzde 49 olduğunu bildirdi.


KAR KALINLIKLARI 2 METREYİ BULDU

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kar kalınlıklarının bazı yerlerde 2 metreyi bulduğunu da hatırlatarak, soğuk havaların 10-15 günde geçmesini ve sıcaklıkların yükselmesini tahmin ettiklerini anlattı. Ani sıcaklık yükselmesiyle birlikte karların eridiğini ve kuvvetli yağışlarla birlikte büyük debiler ve akımlar meydana geldiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu durumun da sel baskınlarına sebep olabildiğini dile getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, muhtemel taşkınlarda can ve mal kayıplarının yaşanmaması için başta Bakanlık teşkilatı olmak üzere valiliklerin, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının, belediyelerin, il özel idarelerinin ve vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi.


TAŞKIN GENELGELERİNE DİKKAT!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın taşkınlarla alakalı olarak bugüne kadar iki kez genelge yayınladığını hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu genelgelere mutlaka riayet edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Derelerin DSİ Genel Müdürlüğü'nün olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu, DSİ'den izin alınmadan derelerde hiçbir işlem yapılmaması gerekir dedi.

Yaşanacak Muhtemel Taşkınlara Karşı Bütün Valiliklere Genelge Gönderilecek

Bu hafta sonunda bütün valiliklere genelge göndermek suretiyle bütün kurumların alacakları tedbirleri açıkça ifade edeceklerine değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle konuştu:

''Taşkında ya da sel baskınında herhangi bir can ve mal kaybı olmasını istemiyoruz. O bakımdan tedbirlerin ciddi şekilde alınması gerekir. Bilhassa Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da sıcaklıkların yükselmesine paralel olarak sel baskınları olması muhtemeldir. Biz bunların nerelerde ne miktarda olabileceğini de belirleyeceğiz. Konuyla alakalı olarak derelerdeki kontrollerin hızlı bir şekilde yapılması lazım.

Dereler üzerine yapılan yanlış köprüler, menfezler, dere kenarlarına yapılan yollar, geçitler, bazen şişe ağzı gibi derenin önünü kapatmakta ve geri planda sel baskınlarına, can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Bütün derelerin, mutlaka gözden geçirilmesi ve herhangi bir kritik nokta varsa da onların belirlenerek, ilgili kurumlar marifetiyle bunların kaldırılmasının temini gerekmektedir. Özellikle dere yataklarında hafriyat toprakları varsa bunların derhal kaldırılması lazım.

Maalesef geçmişte dere yatakları, bazı yerlerde çarpık yapılaşma neticesinde işgal edilmiş. Dereleri işgal eden bu vatandaşların da dikkatli olması lazım. En azından belediyelerin İmar Kanunu'nun 18. maddesini uygulamak suretiyle buraları en azından yeşil alan olarak ayırması lazım. DSİ tarafından belirlenen ve taşkın alanları dediğimiz alanlara herhangi bir yapı yapılması söz konusu olmaması lazım. Ama bunlara maalesef dikkat edilmiyor. DSİ'nin hesapları var. En azından 500 yıllık taşkın debisine göre derenin önünün açık olması lazım. Dere işgal ettiği alanı geri kazanır. Bunu unutmayalım. Dere yatağı hiçbir zaman işgale müsaade etmez.''

ÇIĞ TEHLİKESİNE KARŞI DA UYARDI

Prof. Dr. Eroğlu, bazı bölgelerde çığ tehlikesinin de mevcut olduğuna dikkati çekerek, ''Buna karşı da gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Önümüzdeki 10-15 gün boyunca taşkınlara ve çığ tehlikesine karşı son derece dikkatli olunmalıdır. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılacak uyarılar da dikkatle takip edilmelidir'' diye konuştu.

BİTLİSTE YOLU KAPALI 88 KÖY KALDI

Bitlis ve çevresinde etkili olan kar yağışının ardından kapanan köy yollarından 255’i açıldı. Yetkililer, halen kapalı olan 88 köy yolunun da en kısa zamanda açılacağını söyledi.

Bitlis’te geçen hafta içersinde etkili olan ve hayatı durma noktasına getiren kar yağışının ardından Belediye ve İl Özel İdaresi’ne ait karla mücadele ekipleri, kapanan yolların açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Kentte kapanan 343 köy yolundan 255’i açıldı. Yetkililer, kapalı durumdaki 88 köy yolunun da en kısa zamanda açılacağını söyledi.

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, kapalı köy yollarının açılması için bugüne kadar 11 bin 500 kilometrelik çalışma yaptıklarını ve 3 milyon lira harcadıklarını söyledi. Köylerdeki acil hastalarla ilgili de gelen ihbarlar doğrultusunda etkili bir çalışma yaptıklarını anlatan Vali Yılmaz, bugüne kadar 112 Acil Servis’e gelen tüm hasta ihbarlarının bulunduğu köy yollarını açtıklarını kaydetti. Vali Yılmaz, çığ ve ulaşım zorluğu olan köylerdeki hastaların ise helikopterle hastaneye ulaştırıldığını belirterek, "Karla mücadele çerçevesinde 28 ekip, 130 personel ve 47 iş makinemiz çalışıyor. Kar yağışı nedeniyle Başbakanlığımıza bağlı Acil Afet Durum Başkanlığından 1 milyon TL bir ödenek gönderildi. Bunun 500 bin TL’si İl Özel İdaresi, 500 bin TL’si de merkez belediyemiz tarafından kullanılacak. Şu anda iş makinesi eksiğimiz de yok. Etkili ve hızlı bir çalışma yürüten ekiplere teşekkür ediyorum" dedi.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes