Son Haberler |

16 Mart 2012 Cuma

Yeni iPad piyasaya çıkmadan Apple 555 milyar doları da gördü

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Amerikalı teknoloji devi Apple’ın hisseleri, yeni iPad’i satışa sunmadan bir gün önce ilk kez 600 doları geçti. New York borsasının dünkü açılışında Apple hisseleri 600.01 dolara yükseldikten sonra biraz gerileyerek 585.56 dolardan işlem gördü.

Böylece toplam piyasa değeri 555 milyar dolara yaklaşan Apple’ın hisseleri 29 Şubat’ta 544.39 dolara yükselmiş ve toplam piyasa değeri 508 milyar doları geçmişti.


Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın takipçisi Amerikalı petrol şirketi Exxon Mobil’in piyasa değeri 2007 yılında iki kez kısa süreyle 500 milyar doların üzerine çıkmıştı. Apple’ın rakibi yazılım şirketi Microsoft’un piyasa değeri 1999 yılının sonunda, daha sonra 2000’nin başında kısa süreyle 500 milyar doları aşmıştı. Microsoft’un piyasa değeri de 600 milyar doların üzerine çıkmıştı. Cisco Systems, Intel ve General Electric (GE) gibi şirketlerin piyasa değerleri de 2000 yılının başında 500 milyar doları geçmişti.

İŞTE APPLE'IN YENİ iPAD'İ / FOTO ANALİZ

4 dilde yazdırma programı

Yeni iPad’in, son iPhone modellerinde de bulunan “retina display” özellikli, çok daha fazla piksel ve daha çok çözünürlüğe sahip ekranı bulunuyor. Sanal klavyesinde yeni bir “mikrofon” tuşu bulunan tablet bilgisayar, 4G hücresel telefon şebekesiyle uyumlu olacak. Yeni iPad’de 4 dilde yazdırma programı da bulunuyor.

10 ülkede satışa çıkıyor ön sipariş almayı durdurdu

APPLE yeni iPad’ı bugün ABD ve 9 ülkede satışa çıkarıyor. Yeni iPad bugün ABD’nin yanı sıra Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, Hong Kong, Japonya, Singapur, İsviçre ve İngiltere’de satılacak. Yeni iPad 23 Mart’ta da 25 ülkede daha satışa sunulacak. Apple’ın bugün 1 milyon adet yeni iPad satabileceği tahmin ediliyor. Şirket bugün için ön sipariş almayı durdurduğunu ve müşterilere iki yada üç hafta beklemeleri gerektiğini bildirdi.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes