Son Haberler |

25 Temmuz 2012 Çarşamba

Suriye’de düşen uçak yaş’ı nasıl etkiledi

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye’nin düşürdüğü Türk uçağı iki ülke arasındaki gerilimi daha da derinleştirdi. Hem hükümet hem Genelkurmay Başkanı gereken yanıtın verileceğini söyledi.

Uçağın tipi F4’tü. Ağır silahlar yoktu. Fotoğraf çekme özelliği vardı. Modası geçse de bu amaçla kullanılıyordu.

Suriye’nin ağır silahları olmayan ve istihbarat amacıyla kullanılan bu uçağı vurmasının ve iki pilotu şehit etmesinin orantısız bir karşılık olduğu, bunun düşmanca bir tutum olduğu Türk hükümeti tarafından dile getirildi.

Bütün bunlar kuşkusuz doğru.

Ancak biz size YAŞ gündeminin yaklaştığı bu günlerde bir başka F4 uçağını hatırlatalım.

YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı Hasdal Cezaevi’nde tutuklu. Balanlı Balyoz davasından tutuklanmasaydı, bugün Hava Kuvvetleri Komutanı olacaktı.

Peki, Balanlı’ya ve emrindeki askere yapılan en bilinen suçlama ne? F4 uçağı ile Eskişehir’deki Hava Kuvvetleri’nin yakınında bulunan Nakşibendiler’e ait Bilvanis Çiftliğini fotoğraflamak. Uçağı çiftliğin üzerinde uçurmak.

Balanlı’nın bu iddiayı reddettiğini hatırlatalım.

Ancak F4 uçağıyla Bilvanis Çiftliği’nin hava sahasını ihlal ettiği suçlamasıyla orgeneralini ve birçok askerini tutuklu yargılayan Türkiye’nin F4 uçağını gören Suriyeli askerler “durum çok ciddi” demiş ve ateş etmiş olabilir mi?

Ulusal Gazete

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes