Son Haberler |

14 Aralık 2012 Cuma

‘SALLAYARAK’ SINAV KAZANMA FORMÜLLERİ!

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Geliştirdiği eleme yöntemiyle Türkiye derecesi yaptı ODTÜ'ye yerleşti. Şu anda uzman olarak çalıştığı kurumun sınavında da aynı yöntemi kullandı.


Sefa Boyar, eğitimciler tarafıntan tepki çeken, kendi keşfettiği eleme yöntemiyle, 2001 yılında Türkiye derecesi yaparak ODTÜ inşaat mühendisliği bölümünü kazandığını iddia etti. Boyar yine aynı yöntemle 2010 yılındaki KPSS'deki soruların yarısını sallayarak 80 puan aldı. Şu anda çalıştığı kurumdaki uzmanlık sınavını da bu yöntemle kazandı... İşte Sefa Boyar'ın eğitimciler tarafından tepkiyle karşılanan "sallama" teknikleri...

Zaman'ın haberine göre; Sefa Boyar, 2001 yılında üniversiteye dereceyle girdi. 2006’da ise tekrar sınava girip Türkiye sonuncusu olarak tarihe geçti. Çılgın test uzmanı, geçen haftalarda ‘sallayarak’ sınav kazanma yollarını anlattığı bir kitap çıkardı.

Kendisi bu yöntemle KPSS’yi, KPDS’yi ve şu anda çalıştığı bakanlığın uzmanlık sınavını kazanmış.

Sefa Boyar (29) ismini hatırlayanlar olacaktır. Altı yıl önce üniversite sınavı öncesinde ve sonrasında ana haber bültenlerine konu olmuştu ve adı ÖSS protestocusuna çıkmıştı. ÖSYM Başkanı bile çıkıp, “Ucuz kahramanlık yapıyor.” diye açıklama yapmıştı. Hakkında bu kadar hengame koparılmasının nedeni, tüm soruları yanlış cevaplayarak sınav sistemini eleştirmesiydi. İnsanın bütün hayatını etkileyen 3 saatlik ezberci eğitim sistemine kendi yöntemiyle kafa tutmuştu Boyar. Amacına da ulaşmıştı. 180 sorudan sadece bir tanesini yanlışlıkla doğru bilmişti.

Onun hikâyesi aslında 2001’de ODTÜ inşaat mühendisliği bölümünü ilk bine girerek kazanmasıyla başlıyor. Boyar, o sınavda bütün soruları yapar, geriye cevabını bilmediği beş soru kalır. Bunlara vereceği cevapla, dereceye girip giremeyeceğinin farkındadır. Kendi keşfettiği ‘eleme’ yöntemiyle şıkları işaretler ve bankooo…

Sefa Boyar, geçen haftalarda ‘Salladım Tuttu’ adlı bir kitap yazdı. Dalga mı geçiyor, yoksa ciddi mi diye düşünedururken ‘sallayarak’ kazandığı sınavlara dair verdiği bilgiye bakın: “2001’de ilk bine girerek Türkiye derecesi yaptığımda cevabını bilmediğim 5 sorunun şıklarını bu yöntemle işaretledim. 2010’da KPSS’deki sınavdan, neredeyse soruların yarısını ‘salladım’ 80 aldım, 2001’de KPDS’den 70 aldım. Şu anda çalıştığım kurumdaki uzmanlık sınavımı da bu yöntemle kazandım.”

Boyar’ın, sıfır bilgi ile test çözme yollarını anlattığı kitapta 29 metot yer alıyor. Matematik, coğrafya, Türkçe, felsefe, dil sınavları vs. için ayrı ayrı eleme yöntemi geliştirilmiş. Yöntemlerin isimleri de kitabın kendisi kadar komik: Ultra Sallama Metodu, Ekstrem Sallama Metodu, Kök Eleme Sallama Metodu... Hepsinin ana mantığı soruları okumadan, sadece cevaplara bakarak doğru şıkkı bulmak üzerine kurulu. Boyar’ın dediğine göre ilkokul mezunu dahi anlarmış anlattığı yöntemleri. Hiç bilgisi olmayan bir ev hanımı üzerinde de keşfettiği metodun sağlamasını yapmış. Bu yöntemi nasıl keşfettiğini ise, “Milyonlarca soru çözdükten sonra artık sistemin kodlarını çözüyorsunuz.” cümleleriyle özetliyor.

Ülkemizde her yıl binlerce öğrenci üniversite sınavına giriyor. Yaklaşık 80 bin öğrenci bu sınavdan sıfır çekiyor ya da oldukça düşük puan alıyor. 5-10 net yaparak barajı geçen öğrencilerin sayısı ise 80 ile 100 bin arasında. Yani 180 bin kişi her yıl sınavdan hüsranla ayrılıyor. Boyar diyor ki; “Bu öğrenciler benim yöntemimle barajı geçip iki yıllık bir üniversite kazanabilir. 10 senedir hiç kitap açmamış biri de en azından açıköğretime girebilir. Ben mesela bir sınavda 50-60 soruyu okumadan rahatlıkla doğru cevaplıyorum.”

Eğitimciler ne diyor?

Elbette bilgi sorularında bu yöntem geçerli değil. ‘Cumhuriyet döneminin İkinci Yeni şairleri kimdir?’ sorusunu eleme mantığıyla cevaplamanız zor. Oturup paşa paşa Edip Cansever, İlhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Sezai Karakoç’un ismini, cismini, şiirini bilmeniz gerekiyor sevgili öğrenciler. Sınav bir kitapla kolaylaşacak kadar basit değil anlayacağınız.


Peki eğitimciler ne diyor bu test uzmanının çılgın yöntemine? Pek etik buldukları söylenemez. ‘Böyle bir şey mümkün değil’ şeklinde bir yaklaşıma sahipler. Ancak Boyar’ın dediğine göre kitabı okuyunca çoğunun fikri değişmiş. Boyar, “Sistemi sorgulamak lazım aslında diyorum eğitimcilere. Bu ciddi bir çalışma. Kitaptaki her şey hem istatistiki açıdan doğru, hem de ÖSYM’nin tamamen test sınavına yaklaşımını gösteriyor. Hem dalga geçiyor, hem sistemin açığını kullanıyoruz.” diyor.

Çılgın test uzmanının amacı sadece sınavda başarılı olmak değil, aşırı kaygıyla sınava giren öğrencilerin bir nebze de olsa streslerini azaltmak. Kendisi gibi pek çok arkadaşı da metotlarını deneyerek sınava girmiş. Geçen yıl çok talep olunca ders dahi vermiş. Şimdi yeni bir kitap hazırlıyor. Bu sefer çok daha iddialı. Tıp mezunları için oldukça önemli bir sınav olan TUS’u, tuş etmenin yollarını anlatacak…

Ulusal Gazete

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes