Son Haberler |

16 Temmuz 2015 Perşembe

'Dijital çağın hippileri' Bursa'da

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
'Dijital çağın hippileri' Bursa'da
'Dijital çağın hippileri' olarak nitelendirilen topluluğun müzik ve sanat festivali 'Saykodelik Neonfest' bu yıl Bursa’nın Kestel İlçesi’nin Uludağ eteklerinde yer alan Alaçam’da düzenleniyor. Festivale dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan bin 500 kişi, 24 saat kesintisiz müzik yayını eşliğinde doğayla baş başa kalıyor. 60’larda mevcut düzene karşı gelişen asi kültürün modern tezahürüne 'saykodelik trance' kültür deniyor.

Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen 'Saykodelik' müzik ve yaşam tarzının tutkunları, Bursa’nın Kestel İlçesi’nin Alaçam Mahallesi mesire alanına kamp kurdu. Burayı şenlik alanına dönüştüren gençler giyim tarzlarıyla renkli görüntüler oluşturdu. 19 Temmuz’a kadar devam edecek 'Saykodelik Neonfest'e katılanlar 24 saat kesintisiz müzik yayınının yapıldığı alanda, dinledikleri müziklerle kendilerinden geçiyor.

Hindistan’ın Goa şehrinde 1960 yılında başlayan ve günümüze kadar gelen kendilerini 'Doğaya kaçış' grubu olarak nitelendiren katılımcılar, dinledikleri müzikler sayesinde dünyadan kendilerini soyutladıklarını ve doğayla baş başa kalarak trans haline geçtiklerini söylediler.

Şenlikler boyunca 'Saykodelik' müzik diye bilinen trans ve kendini kaybetme müzikleri de olarak adlandırılan tarzda birçok grup performanslarını sergileyecek. Şenlik organizatörlerinden Cihangir Taşçı, Türkiye’de ilk kez yapılan şenliklerde Ace Ventura, Animato, Captain Hook, Liquid Soul, Perfect Stranger, Avalon, Kaya Project, Shakta, Hiber Nation, Digitalis, Digicults, Merkaba gibi bir çok ünlü müzisyen ve grubun yer aldığını söyledi.


Bazılarının katılmak için yurt dışından bisikletle geldiği festivalde, şenlik alanına giriş biletleri 105 euro’dan satıldı. Şenlik alanında herhangi bir karışıklığın olmaması için festival yetkilileri girişe güvenlik şeridi çekti. Şenlik Komitesi tarafından alana kurulan masalarda gelenlerin akreditasyon biletleri kontrol ediliyor. Alana giremeyenler ise şenlikte neler yapıldığını öğrenebilmek ve görebilmek için yamaçlardan gösterileri izlemeye çalıştı.

BURADA HERKES MUTLU

Şenlik alanı her akşam bayram yerine dönüyor ve çadırdakiler konser alanına akın ediyor. Yurt dışından gelen katılımcılar kamp alanını ve ortamı çok sevdiklerini, doğanın serin havasını solumanın kendilerine büyük keyif verdiğini söylüyor. Kamp alanında konser ve müziğin yanı sıra spor etkinlikleri de yapılıyor. Bazıları yoga yaparken, bazıları da dağ yürüyüşüne çıkıyor.

Bu arada yörede bazı kişilerin tepki göstermesi üzerine Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bölgede yoğun güvenlik önlemi aldı. Jandarma asayiş ekipleriyle Uludağ Jandarma Arama Kurtarma ve Motorlu Timler bölgede 24 saat boyunca devriye görevi yaparken alana gelen kişiler ve araçları tek tek arıyor. Jandarma ayrıca geceleri çadırlar yanında ateş yakanları, orman yangını çıkabileceği gerekçesiyle uyarıyor.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes