Son Haberler |

26 Şubat 2012 Pazar

Çift kol ve bacak naklinde kötü haber

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesinde çift kol ve çift bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın bacaklarından biri alındı. Şevket Çavdar'ın ağabeyi Mutlu Çavdar ise bu gelişme sonrası çok kötü olduklarını ancak yine de umudu elden bırakmak istemediklerini söyledi.

HÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer yaptığı açıklamada, Çavdar'ın yapılan operasyon sonrasında “vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin bacaklardan birini idame ettiremediğini, bu nedenle aile ile konuşularak sol bacağının alındığını” söyledi.

Bugün gerçekleştirilen operasyon sonrasında Çavdar'ın genel sağlık durumunun stabil olduğunu belirten Tuncer, diğer nakledilen üç uzvun durumunun iyi olduğunu ve uzuvların yaşatılmaya çalışıldığını, hastanın yoğun bakımda takibinin devam ettiğini ifade etti. Bu arada, yüz nakli yapılan Cengiz Gül'ün durumunun iyi olduğu öğrenildi.

"AİLE BACAĞIN ALINMASINA İZİN VERDİ"

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi'nde geçtiğimiz Cuma günü çift kol ve çift bacak ameliyatı ile bir ilke imza atılmasının ardından, bugün sol bacağı alınan nakil hastası Çavdar'ın ailesi, kaygı içinde diğer uzuvların vücut tarafından kabul edilmesini bekliyor.

Nevşehir'den tüm umutlarını toplayarak gelen Ankara'ya gelen Çavdar ailesi, dün gece doktorlardan gelen “tek bacağın alınması gerekiyor” haberinin ardından bir karar vererek, bacağın alınmasına izin verdi. Dün gece yarısından sonra yaşanan gelişmeler hakkında bilgi veren aile yakınlarının tek istekleri, diğer uzuvların sağlıklı bir şekilde vücuda uyum sağlaması.

“Nakil sonrası önce çok sevindik, sonra bu gelişme ile şok yaşadık”

Çavdar'ın dayısı Nevşehir Yazıhüyük Belediye Başkanı Cengiz Çavdar, yeğenin ameliyata alınmadan önce hekimlerin kendilerine her türlü risk hakkında bilgi verdiğini, her gelişmeye karşı hazır olmalarını istediğini söyledi.

Hep güzel gelişmelerin olmasını temenni ettiklerini, ancak risklere karşı da hazır olmaya çalıştıklarını dile getiren dayı Çavdar, “Maalesef sabaha karşı bacaklarından biri alındı. Güzel bir nakilden sonra böyle bir gelişmenin olması çok üzücü, ama böyle bir gelişmenin olabileceği belirtilmişti. Bizim, bilgimiz dahilinde oldu. Doktorlar ellerinden geleni yapıyorlar” diye konuştu.

Dayı Cengiz Çavdar, olumsuz gelişmelerin dün gece yarısı olduğunu ve sabaha karşı ameliyatın yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Saat 03-04 gibiydi. 'Bacakta fonksiyonların yerine gelemediği, kan dolaşımında sorun olduğu' aktarıldı. Hayatını tehlikeye sokmamak için bu kararın uygun olduğu bildirildi. Saat 24.00-01.00 gibi operasyonu gerçekleştiren Dr. Serdar Nazif Nasır Bey, kardeşini yanına çağırdı ve durumu anlattı. Biz de operasyona 'tamam' dedik. Kolay bir ameliyat değil, tüm doktorlar çok çabalıyor. İnşallah, başka bir olumsuz gelişme olmaz.”

"DÜN GECEDEN BERİ AĞLIYORUZ"

Şevket Çavdar'ın ağabeyi Mutlu Çavdar da bu gelişme karşısında dün gece çok kötü olduklarını, morallerinin çok bozulduğunu, ancak yine de umudu elden bırakmak istemediklerini dile getirdi.

Bu nakilin kendileri için çok önemli bir fırsat olduğunu, hem bağışçının ailesine hem de operasyonu gerçekleştiren ve bu koşulları hazırlayan Sağlık Bakanlığı ile Hacettepe Hastanesi'ne ve hekimlere minnet borçlu olduklarını vurgulayan ağabey Çavdar, “Nakil sonrası önce çok sevindik, sonra bu gelişme ile şok yaşadık. Fakat, her şeye karşı tedbirli olunması istenmişti zaten. Dün geceden beri ağlıyoruz. Başka bir şey olmaması için dua ediyoruz” dedi.

"EN BÜYÜK DİLEĞİ YÜRÜMEKTİ"

“Kardeşimin, en büyük dileği yürüyebilmekti” diyen ağabey Çavdar, şöyle devam etti:

“Uyandığında tek bacağının alındığını öğrenince ne olacak, ne hissedecek bilmiyorum. Belki ilerleyen zamanlarda onu da alabilirler, hiç birşey belli değil. Sadece umut ve dua ediyoruz. Hastanedeki ameliyathane yanındaki bekleme salonundan ayrılmıyoruz, onun yanındayız. Yürüyebilmek en büyük isteğiydi, psikolojisi ne olacak bilmiyoruz, ama yine umutluyuz. Allah'tan umut kesilmez. Hekimlerimizden Allah razı olsun, onlar o kadar mücadele ediyor ki, ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.”

ANNENİN HABERİ YOK

Ağabey Çavdar, memlekette haber bekleyen kalp ve şeker hastası olan anne Fatma Çavdar'ın bu gelişmeden haberi olmadığını belirterek, kendisine evde televizyon izlettirmediklerini, hasta ve kaygılı olduğundan olumsuz bir gelişmenin annelerinin sağlığını riske atmasından endişelendiklerini söyledi. HÜ Tıp Fakültesi'nde çift kol ve çift bacak nakli yapılan Şevket Çavdar'ın sol bacağı, “vücudun kalp dolaşım ve kan sisteminin bacaklardan birini idame ettiremediği gerekçesiyle ailenin bilgisi dahilinde konuşularak bugün alınmıştı.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes