Son Haberler |

1 Şubat 2012 Çarşamba

TÜRKİYE'DE KURULACAK FÜZE RADAR SİSTEMİ İSRAİL'E BİLGİ TAŞIYACAK

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
İran’ın nükleer silah geliştirmesi halinde Türkiye’nin de aynı yoldan gidebileceğini ileri süren NATO Savunma Koleji, Türkiye’ye kurulacak radar üssünün verilerinin de İsrail’le paylaşılacağını açıkladı.

NATO komutanlarını ve diplomatlarını yetiştiren Roma merkezli kolejin "İran’ın nükleer güç olmasının bir gün sonrası: NATO’ya etkileri" başlıklı raporunda, "Eğer İran nükleer silah sahibi ülkeler kervanına katılırsa, iyi bir nükleer araştırma kurumu bulunan (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) Türkiye de aynı yolu takip edebilir. Her ne kadar bu Türkiye’nin NATO üyeliği nedeniyle diğer Ortadoğu ülkelerinden farklı bir durum arz etse de bu beklentiyle ilgili Ankara’da belirgin tartışmalar yaşanıyor. Mesela iki eski hava kuvvetleri komutanı olan Halis Burhan ve Ergin Celasin, ’İran nükleer silah geliştirirse Türkiye de iki ülke arasında ve bölgede dengeyi korumak için aynısını yapmalı’ görüşünü paylaşıyor. Bu görüşler Türk hükümetinin resmi onayını almasa da ulusal güvenlik tartışmasının durumunu yansıtıyor" denildi.

"TÜRKİYE'DEKİ RADAR VERİLERİ İSRAİL'LE PAYLAŞILACAK"

Raporda, bizzat NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in yalanladığı NATO füze savunma sistemi kapsamında Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı radardan elde edilecek görüntülerin İsrail’le paylaşılacağı iddiası tekrarlandı.

NATO Savunma Koleji raporunda, "2011 sonlarında Türkiye’ye yerleştirilen ABD radarı, İttifak’ın İran’dan balistik füze tehdidini karşılayacağını teyit ediyor. Gerçekte önümüzdeki yıllarda NATO füze savunma mimarisi ile Körfez ülkeleri ve İsrail’in satın aldığı Amerikan füze savunma sistemleri (NATO’nun bölgedeki ortaklarına) güvenlik garantilerinde önemli rol oynayacak" görüşü savunuldu.

Raporda, "Radar verileri, ABD istihbaratının veri ve değerlendirmeleriyle birlikte İsrail dahil müttefiklerle paylaşılacak" dipnotuna yer verildi.

ulusalgazetetr.blogspot.com

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes