Son Haberler |

13 Mart 2012 Salı

İzmir'e 15 yolcu gemisi alınacak

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
İzmir Büyükşehir Belediyesi, en az 400 yolcu kapasitesine sahip ve engelli kullanımına uygun 15 yolcu gemisi alımı için ihale açtı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Aralık 2011'de geçerli teklif kalmadığından dolayı iptal edilen gemi alım ihalesi, 30 Nisan'da tekrar yapılacak.


Gerçekleştirilecek ihale için 10'u yerli toplam 16 üretici firmanın görüşlerini dikkate alarak teklif hazırlayan belediye, ihale ilanını önce Kamu İhale Bülteni'nde daha sonra ise Avrupa Birliği resmi gazetesinde yayınlatacak ve ihale 22 dilde dünyaya duyurulacak.

Çevreci özelliklere sahip gemilerde tv yayını ve internet, engelli tuvaletleri, görme engelliler için kabartmalı uyarı ve yönlendirmeler, bisiklet park alanları, evcil hayvan kafesleri, rahat ve ergonomik koltuklar olması şartı aranacak.

İlk gemi 550 gün sonra teslim alınacak

İhalenin gerçekleştirilip sözleşmenin imzalanmasının ardından ilk gemi 550 gün sonra teslim edilecek.

Yeni alınacak gemiler hafif özgül malzeme ile üretilerek yüksek hızda yakıt tasarrufu sağlayabilecek, katamaran gövde tipinde olacak ve böylece işletme verimliliği sağlanarak yakıt gibi maliyetler azaltılacak.

Engelli vatandaşlar da gemilerden rahatça faydalanabilecek. İskeleler, alınacak yeni gemilere göre yeniden yapılandırılarak modernize edilecek.

Mevcut yolcu gemileriyle yanaşma ve ayrılma manevraları ile 18-20 dakika olan Konak-Karşıyaka ve Konak-Bostanlı ulaşımının 10 dakikaya düşürülmesi amaçlanıyor.

İhaleyle alınacak gemilerden 13'ünün işletme hızı saatte 18 deniz mili, 2 geminin işleme hızı saatte 30 deniz mili olacak.
Gemilerin boyları en az 37 metre, enleri ise en az 11,5 metre olacak.

En az 400 kişi kapasiteli gemilerde büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri yer alacak.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes