Son Haberler |

3 Mart 2012 Cumartesi

Taksim'de Tutuklu Gazeteciler İçin Eylem Yapıldı

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
CHP İzmir milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay ile gazeteci Tuncay Özkan’ın hücrelere konulmalarının ve Ahmet Şık ile Nedim Şener’in Odatv davası kapsamında tutuklanmalarının 1. Yıl dönümü Taksim’de protesto edildi.

Eylem saatleri farklıydı ama çağrılar, sloganlar aynıydı. Ortak mesaj AKP iktidarının gazetecilere uyguladığı baskının son bulması ve cezaevlerinde gazetecilerin olmadığı bir Türkiye çağrısıydı. Bugün Taksim’e çıkan her sokakta işte bu sloganlar atıldı, bu konuşmalar yapıldı.

Gazeteciler, aydınlar, siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi Silivri Cezaevi'nde aynı koğuşta tutuklu kalan CHP İzmir Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan'ın hücrelere konulmasının birinci yılınını İstiklal Caddesi'nde düzenlenen yürüyüşle protesto etti.

“Tuncay Özkan ve Mustafa Baybay Gönüllüleri”nin çağrısıyla Galatasaray Meydanı’nda toplanan kalabalık, “Zorbalığa göz yumma, Mustafa Balbay Tuncay Özkan bir yıldır tecritte” yazılı pankart ile, “Meydanlar, zindanları yenecek”, “Aydınların ışığı karanlığı yenecek” yazılı dövizleri taşıdı. Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kalabalık, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Silivri yakında müze olacak”, “Mustafa Kemal’in askerleri yürüyor” sloganları, ıslıklar ve alkışlar eşliğinde “tecrit” uygulamasını protesto etti.

Taksim Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından kalabalık adına basın açıklaması yapan “Tuncay Özkan ve Mustafa Baybay Gönüllüleri”nden Sevgi Pekaydın, Balbay ve Özkan’ın tecrit koşullarının kısmi olarak değiştirilmesi konusuna değindi. “Özkan ve Balbay kitaplarını yazdıkları zaman diliminde ayrıldılar” ifadelerini kullanan Pekaydın, “Tıpkı Barış Pehlivan ve Soner Yalçın’ın, Barış’ın kitabından sonra koğuşlarının ayrılması gibi. Bu mu bağımsız yargı? Bu nasıl soğumayan kin? Kimin öcü kimden alınmak isteniyor? Kininiz, öfkeniz, zulmünüz ne zaman soğuyacak?” dedi. “Balbay ve Özkan’ın tecrit haline kısmen ara vererek, şu an burada toplanmış insanlara sus payı verebileceğinizi mi sanıyorsunuz?” sorusunu soran Pekaydın, “Yıllardan beri cezaevinde, tecritte, zulümde olan her kim varsa hepsini sahipleniyoruz. Lütuf ve tevazu değil, insanlık ve özgürlük istiyoruz” diye konuştu.

Yürüyüşe destek veren isimler arasında yer alan sanatçı Levent Kırca da “Özgürlük mücadelesi için, cezaevindeki arkadaşlarımız için, devrim için, yasaklamalar için buradayız. Hep de burada olacağız” dedi. Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sermen ise “Balbay ile aynı cezaevinde çalışan arkadaşları, bundan 30 yıl önce, askeri yönetimler tarafından aynı yöntemle içerde tutuluyorlardı. Bugün sıra onlara gelmiştir, nöbet onlardadır” diye konuştu. CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi de “Bu içinde bulunduğumuz durum utanç verici. İnsanlar burada isyanlarını gösteriyor. Ben de bunun bir parçası olarak buradayım” dedi.

CHP Denizli Milletvekili ve eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ise “Umarım kulağı sağır olanlar bu kitlesel eylemin seslerini duyuyordur” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Balbay’ın gönderdiği mektup okundu. “Tek işilik hücreyi şöyle tarif edebilirim; ben ve siz, hepimiz” ifadeleri ile başlayan mektupta, “Hücrenin demiri irademizi, betonu da savunduğumuz değerlere ve size olan inancımızı simgelemektedir. Bugünler geçecek, asıl olan özgürlüğe hazır olmak. O güzel günde buluşmak dileğiyle” denildi.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kağan Salıcı, CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylığil, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP milletvekileri Mahmut Tanal, Çetin Soysal, sanatçılar Rutkay Aziz, Edip Akbayram’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda isim destek verdi.

AHMET VE NEDİM 1 YILDIR TUTUKLU

Odatv Davası’nın tutuklu sanıkları gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanmalarının 1. yıldönümü Taksim’de protesto edildi.

Sivil Toplum Örgütleri, sendikalar, gazeteciler ve Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Örgütü’nün de destek verdiği eyleme yaklaşık 200 kişilik bir grup katıldı. Taksim Meydanı’nın da toplanan ’Yansak da dokunacağız’ yazılı pankart eşliğinde Galatarasay Meydanı’na kadar yürüdü. Ellerinde ’Özgür basın herkese lazım’, ’TMY ve ÖYM kaldırılsın’, ’Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın’, ’Cezaevinde gazeteci istemiyoruz’ yazılı dövizler taşıyan eylemciler, Ahmet Şık ve Nedim Şener aleyhine sloganlar attılar. Sloganlarla hükümeti de eleştiren grup Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

GALATARASAY’DA BASIN AÇIKLAMASI

Ahmet Şık ve Nedim Şener’i tutuklayarak gerçeklerin perdelendiği belirtilen basın açıklamasında, "Devleti ele geçiren yeni egemenler, eski taktikleri cilalayarak Uğur Mumcu’dan Musa Anter’e, İzzet Kezer’den Hrant Dink’e kadar öldürerek yapamadıklarını, bu kez hapse atarak yapmak istiyorlar. Dünyada en çok gazeteci hapsedilen ülke ne yazık ki Türkiye..." denildi.

CUMARTESİ ANNELERİ’NE DESTEK

Basın açıklamasının ardından gruptan bazıları ’Cumartesi Anneleri’ olarak adlandırılan kayıp yakınlarına destek verdi. Cumartesi Anneleri’nin basın açıklamasını grup adına tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık okudu. Hem gazeteciler için yapılan yürüyüşe hem Cumartesi Anneleri’nin eylemine CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Bihlun Tamaylıgil de destek verdi.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes