Son Haberler |

12 Mart 2012 Pazartesi

Türk devinin yüzde 38'i artık Fransızların

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Türk devinin yüzde 38'i artık FransızlarınAtatürk Havalimanı ile birlikte dünya çapında 10 havalimanı işleten TAV Havalimanları Holding'in yüzde 38'i Fransız Aéroports de Paris Management şirketine 874 milyon dolar karşılığında satıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları Holding'in ortaklarından Tepe İnşaat ve Akfen'in yüzde 18'erlik hisseleri 414'er milyon dolar karşılığında satıldı.
Diğer ortak Sera Yapı'nın portföyünde bulunan TAV hisselerinin yüzde 2'si de 46 milyon dolar karşılığında satıldı.

Böylece toplam yüzde 38'lik hisse 874 milyon dolara Fransızlara geçmiş oldu.

Satış işleminde TAV Havalimanları'nın piyasa değeri, hisse başına 11.3 TL'ye karşılık gelecek şekilde 2.3 milyar dolar olarak değerlemeye tabi tutuldu. Bu değer, TAV Havalimanları Holding hisselerin son kapanış değerine göre yüzde 32'lik bir prime karşılık geliyor.

Konuya ilişkin bugün İstanbul'da gerçekleştirilen basın toplantısında ayrıca, TAV İnşaat hisselerinin tamamına sahip olan ve halka açık olmayan TAV Yatırım Holding'in de sermayesinin yüzde 49'unu temsil eden miktarda hissesinin de yaklaşık 49 milyon dolar karşılığında satılmış olacağı açıklandı. Satış işleminde TAV Yatırım Holding'in piyasa değeri de 100 milyon dolar olarak değerlemeye tabi tutuldu.

AKIN VE ŞENER GÖREVİNE DEVAM EDECEK

Anlaşmaya göre, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, görevlerine devam edecek. TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu 11 kişiden oluşacak. Yönetim Kurulu'na Tepe ve Akfen 3 üye aday gösterecek. İcra Kurulu Başkanı olarak Sani Şener, Yönetim Kurulu üyesi de olacak. Aeroports de Paris, Yönetim Kurulu için 3 üye aday gösterecek. Yönetim Kurulu'nda 4 de bağımsız üye yer alacak.

Dünya çapında aralarında İstanbul Atatürk Havalimanı da olmak üzerek 10 havalimanı işleten TAV, yüzde 44 oranında halka açık bir şirket olarak İMKB'de işlem görüyor.

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre, ADP ile birlikte bir diğer Fransız şirketi Vinci de talipti. Ancak, Vinci geçen hafta yaptığı son tekliften sonra miktarı artırmayarak yarışta geride kaldı. Reuters'ın haberine göre şirketin teklifi artırmamasında, ortaklık sonrası yönetimdeki ağırlığın nasıl olacağı konusunda yaşanan anlaşmazlığın etkili olduğu ifade ediliyor.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes