Son Haberler |

5 Nisan 2012 Perşembe

DARBE SUÇ AMA ANAYASASI GEÇERLİ!

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Kusura bakılmasın ama “12 Eylül Darbe Davası” bana hukuken topal bir dava olarak gözüküyor.

Bugün itibari ile TBMM’nin web sayfasını (www.tbmm.gov.tr) açarsanız ve bu sayfada “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası”nı tıklarsanız TBMM’nin yayınladığı Anayasa metninin girişinde şöyle bir dipnot ile karşılaşırsınız:

“Bu Anayasa; Kurucu Meclis tarafından 18/10/1982’de halkoylamasına sunulmak üzere kabul edilmiş ve 20/10/1982 tarihli ve 17844 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanmış; 7/11/1982’de halkoylamasına sunulduktan sonra 9/11/1982 tarihli ve 17863 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yeniden yayımlanmıştır.”

12 Eylül Darbesi’nin kurduğu Kurucu Meclis halen cari olan Anayasa’yı hazırlamış ve bu Anayasa halk oylamasına sunulduğunda %91.37 oranında “evet” oyu alarak “kahir ekseriyet” (ezici çoğunluk) ile kabul edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel varlığını kabul ve tarif eden bu metin, arada bazı maddeleri değişikliğe uğrasa da, 30 yıldır bu ülkenin hukuken temel dayanağı. Onun içindir ki TBMM’nin web sayfasında yer alıyor!

***

Öte yanda, davaya müdahil olan TBMM’nin Başkanı Cemil Çiçek 12 Eylül tarihinde ülkede 1961 Anayasası’nın (bir başka darbe yasası!) geçerli olduğunu, bu Anayasa’ya göre TBMM’nin yetkilerini, istese bile, bir başka makama devredemiyeceğini söylüyor.

12 Eylül Darbesi dönemin Anayasası’nı ilga etmiş!

İyi de, yukarıda yazdım, Başkan’ın makamının web sayfasında “T.C. Anayasası”nı çağırdığında karşınıza “12 Eylül Anayasası” çıkıyor. “1961 Anayasası” çıkmıyor!

Bu ne yaman bir çelişki!

Ayrıca, bu mantığa göre T.C. Devleti’ni de hukuken yok sayabilirsiniz.Cumhuriyet güçleri padişahı alaşağı ettiklerinde bu ülkede Cumhuriyet yasaları değil, Osmanlı yasaları geçerli idi!

Cumhuriyetçiler de Kanun-i Esasi’yi ilga etmişlerdir!

***

Bugün kim ne derse desin, Cumhuriyet döneminde en fazla İmam Hatip Okulu da açan darbeci zihniyet, halktan %91.37 oranında onay alarak kendisini meşru hale getirmiştir.

Kenan Evren darbe yaptığı dönemde ayrıca “Türk aydını” tarafından da ne kadar desteklendiğini göstermek için sadece Nazlı Ilıcak ve Mehmet Barlas’ı şahitliğe davet etse yeterli olacaktır.

“1974 affı anarşistleri sokağa salıvermiş, 12 Mart’ın Türün Paşasına, Elverdi Paşasına faşist damgası vurulmuş, kontrgerilla iddiaları ile etraf bulandırılmıştır. İşte 12 Eylül, Türk milletinin meşru müdafaaya geçtiği gündür. İdamlar bu meşru müdafaanın bir neticesidir...” (Nazlı Ilıcak-Tercüman-10 Ekim 1980)

Günümüzde “askeri vesayetin baş düşmanı” haline gelen Nazlı Ilıcak zamanında askeri cuntanın idamlarını (cinayetlerinı) bile milletin meşru müdafası olarak kabul etmiştir!

***

Hukukçu değilim ama Kenan Evren’in avukatının şu sözlerini anlamlı buluyorum:

“Yapılanların anayasal dayanağı var. 12 Eylül darbedir ancak bu mahkeme yetkisiz. Beğenilsin ya da beğenilmesin, 1982 Anayasası yürürlükte. Bu Anayasa'nın dikkate alınmaması durumunda, Türkiye'nin 11 Eylül 1980’e dönmesi gerekir. O zaman bu devletin hukuku 11 Eylül 1980’de kalmıştır. O tarihten bu yana kurulan bütün hükümetler de gayrimeşrudur. Eğer böyleyse, TBMM adına başvuruda bulunanlar da Cumhuriyet Senatosu’nu kurmalıdır. 1982 Anayasası’nın hala yürürlükte tutulan maddeleri, sayın iddia makamını ve mahkemenizi bağlar. Hiç kimse Anayasa'nın bu hükümlerini yok sayamaz.”

***

Kusura bakılmasın ama bu davayı açanları, davaya müdahil olmak isteyen Hükümeti, TBMM Başkanı’nı, MHP ve CHP’li ilgileri hukuken çok zayıf, hatta populist/fırsatçı buluyorum.

Darbecinin Anayasası’na 30 yıl selam çak, 30 yıl sonra da “ben senden daha fazla şikayetçiyim!” diyerek yarışa gir!

***

12 Eylül’ün, “12 Eylül Anayasası” ile bile hukuken haklı bulunacak esas mağdurları darbecilerin öldürdükleri, hapishanelerde çürüttükleri, işkence ile sakat bıraktıkları, temel hak ve özgürlüklerini kısatladıkları insanlardır.

Davanın “insan hakları ihlali/insanlık suçu” üzerine kurulması gerekirdi. Basit bir “cinayet/işkence davası” bile hukuken daha güçlü olurdu!

Davanın sonunda darbeciler bir de mahkemece aklanırsa yandı gülüm keten helva!

Dr.Cüneyt Ülsever


Ulusal Gazete

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes