Son Haberler |

5 Nisan 2012 Perşembe

Erdoğan Danıştay yeni binasının açılış töreninde konuştu

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yürütme, yargı ve yasamanın hiçbiri diğerini tahakküm altına almaya, kuşatmaya veya onun yerine geçmeye çalışmadan, kimse kimseye üstünlük taslamadan, sadece kendi işini en iyi şekilde yapmanın peşinde olmalıdır” dedi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç Uluslararası Yargı Reformu Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada “Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz” demişti.

Erdoğan, Danıştay yeni binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Danıştay'a bugüne kadar fedakarlıkla hizmet vermiş herkesi hayırla yad ettiğini ifade etti.
Başbakan Erdoğan, yüksek yargının çok ağır bir iş yükü altında, büyük fedakarlıklarla hizmet verdiğini gördüklerini ve bildiklerini belirtti.

DANIŞTAY YENİ BİNASI AÇILDI / FOTO GALERİ

“Bizim görev alanımız Anayasa ve yasalar tarafından belirlenmiş”

Başbakan Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:
“Biz, erkler arasındaki ilişkinin sağlıksız şekilde kurulmasının hatta zaman zaman çekişme ve çatışma görüntüsü verilmesinin ülkeye ne büyük zararlar verdiğini gördük, yaşadık. Yargının, yasama ve yürütmeye müdahalesinin de yargıyı siyasalaştırmaya dönük siyasal müdahalelerin de olumsuz sonuçlarını yaşadık bedel ödemiş badireler atlatmış, kimi zaman engellenmiş kimi zaman yavaşlatılmış bir hükümet olarak, Türkiye'nin bu dönemleri tekrar tekrar yaşamaması için de çok samimi bir mücadele içinde olduk. Güçler ayrılığı prensibi şüphesiz ki bizim üzerinde ne hassasiyetle durduğumuz bir prensiptir. Bu ilkesel bir duruş olduğu kadar, evet yaşanan olumsuz tecrübelerin ortaya koyduğu büyük bir ihtiyaç ve gerekli bir duruştur. Yürütme, yargı ve yasama hiç biri diğerini tahakkümü altına almaya kuşatmaya veya onun yerine geçmeye çalışmadan, kimse kimseye üstünlük taslamadan sadece kendi işini en iyi şekilde yapmanın peşinde olmalıdır. Çünkü bizim ortak paydamız her şey Türkiye için, her şey insan için anlayışı olmalıdır. Zira demokrasinin gereği budur.”

“Üstünlerin hukuku karşısında hukukun üstünlüğünü savunduk”

Başbakan Erdoğan, Anayasa'da ifade edilen demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti tanımındaki ilkelerin birbirinin önüne geçmeden, birbirinin gerisine düşmeden anlam bulması için yoğun çaba harcadıklarını belirterek, “Biz her zaman, üstünlerin hukuku karşısında hukukun üstünlüğünü savunduk. Siyasallaşmış bir yargının hukukun üstünlüğünü zedeleyeceğine de samimiyetle, gönülden inandık” dedi.
İktidarları boyunca Anayasa'da ve yasalarda yapılan değişiklik ve düzenlemelerin hep hukukun üstünlüğünü sağlamayı amaçladığını, adalet sistemini güçlendirmek için yapılan çabaların ve yatırımların hep hukukun üstünlüğünü sağlayabilmek için olduğunu anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Yargının siyasallaşmasının karşısında ilk duracak olan biziz"

“Demokrasiye olan samimi inancımızı ve bağlılığımızı devam ettirdiğimiz müddetçe, yorum farklılıklarından, yöntem farklılıklarından hatta çoğu defa olduğu gibi yanlış anlamalardan kaynaklanan sıkıntıları kolayca aşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yargının siyasallaşmasının karşısında ilk duracak olan, hiç kimsenin kuşkusu olmasın, biz oluruz. Yargının siyasallaşmasına müsamaha göstermeyecek, göz yummayacak olan ilk önce biz oluruz. Biz başından bu yana, bürokratik oligarşiyi, milli iradenin tecellisini törpüleyen, vesayetçi anlayışları bir sorun olarak algıladık. Her türlü ideolojik, etnik, mezhepsel, grupsal odaklaşmaları bir tehlike olarak gördük. Milletin umumi menfaatini, ülkenin çıkar ve selametini, bunu bir tarafa koyup da belli bir zümre ve odağın menfaatini esas kabul eden anlayışları, aşılması gereken bir engel olarak gördük. Karanlık odaklarla da ideolojik maskesi takan menfaat şebekeleriyle de mücadele etmeyi, ileri demokrasi için gerekli gördük.”

Ulusal Gazete

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes