Son Haberler |

17 Nisan 2012 Salı

Kapalıçarşı’ya köprü yaptılar

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
“James Bond” serisinin yeni filmi “Skyfall”un İstanbul’daki çekimleri Kapalıçarşı’da başladı. Çatıdaki motosikletli aksiyon sahneleri için Kapalıçarşı’ya köprü kuruldu.


‘DÜNYADAKİ en uzun film serisi’ olarak bilinen “007 James Bond”un 25’inci halkası “Skyfall”un çekimlerine Adana’nın ardından İstanbul’da devam ediliyor. İstanbul’daki çekimler, önceki gün Kapalıçarşı’da başladı. Film ekibi, Kapalıçarşı’nın üstünde çekilecek motosikletli kovalamaca sahneleri için dün çarşının Beyazıt kapısının karşısına asansörlü bir iskeleyle köprü kurdu. Ekip hazırlıklarını sürdürürken, Kapalıçarşı’nın etrafında gergin dakikalar yaşandı. Çekim malzemelerinin bulunduğu TIR ve kamyonlarını Beyazıt Meydanı’na park eden ve gün boyunca teçhizat taşıyan ekip, esnafların tepkisini çekti.


HAFTAYA GELİYOR

Filmin yönetmeni Sam Mendes ile başrol oyuncusu Daniel Craig’in çekimler için önümüzdeki salı günü Türkiye’ye geleceği öğrenildi. Şu ana kadar sadece dublörlerle uzak çekimleri yapılan filmin yakın planları, önümüzdeki haftadan itibaren çekilmeye başlanacak. Craig, ilk çekimleri Fethiye’de yapacak. Ünlü aktör, bir haftada tamamlanması planlanan o çekimlerin ardından İstanbul’a gelecek. Son çekimler ise Adana’da yapılacak ve yaklaşık üç hafta sürecek.

EMİNÖNÜ’NDE OTOMOBİLLER HAVAYA UÇACAK

“Skyfall”un en önemli aksiyon sahnelerine İstanbul ev sahipliği yapacak. Kapalıçarşı’nın çatısında motosikletli kovalamaca sahneleri çekilecek. Eminönü’ndeki çekimlerde ise otomobiller havaya uçurulacak. Bugüne dek yapılan çekimlerde birçok otomobil parçalandı. Lüks markalara ait 40’ın üzerinde araç, prova çekimleri ve aksiyon sahnelerinin çekimi sırasında kullanılmaz hale geldi.

İSTANBULLU SABIRLI VE ANLAYIŞLI OLSUN

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili, dünyanın her tarafında gösterilecek “Skyfall” filminin İstanbul’da çekilmesinin, şehrin tanıtımı açısından önem taşıdığını belirterek, İstanbullular’dan anlayış ve sabır göstermelerini istedi. Bilgili, yaptığı yazılı açıklamada “İstanbul’un açık bir plato olarak kullanılması, şehir tanıtımı açısından önem taşımaktadır. Kuşkusuz ki, iki iyilik bir arada olmuyor. Bu nedenle şehir tanıtımı ve bunun güncelliği açısından önem taşıyan bu filmin çekimi esnasında olabilecek geçici sıkıntılara karşı İstanbullular’ın gösterecekleri anlayış ve sabır için şimdiden teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yeşilçam’ın ilk James Bond’u benim

Türk sinemasının Altın Çocuk’u Göksel Arsoy, “Yeşilçam’ın ilk James Bond’u” olarak hatırlanmamasına içerledi. Arsoy, “Skyfall”u gündeme taşıyan medyanın haberlerde kendisine yer vermemesine tepki gösterdi: “Gönül isterdi ki Yeşilçam’ın ilk James Bond’u Göksel Arsoy da hatırlansın. 1966 yılının mayıs ayında tüm hazırlıkları tamamlamış, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiğim filmler için Londra’ya gitmiştim. İngiliz medyasının büyük ilgisi, beni televizyon programlarına taşıdı. ‘Türk James Bond, İngiliz James Bond’a karşı’ diye manşetler atıldı. Hatta filmler Arap ülkelerinde de büyük ilgi gördü. Bu sayede Yeşilçam’a Arap film piyasasını getirdim.”

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes