Son Haberler |

22 Ekim 2013 Salı

Antibiyotikte sona mı gelindi?

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Antibiyotikte sona mı gelindi?
Yüzyılın mucizesi olan antibiyotik, gereksiz yere ve yüksek dozlarda kullanıma bağlı direnç kazanan bakterilerle savaşı kaybetme noktasına geldi....

Yüzyılın mucizesi olan antibiyotik, gereksiz yere ve yüksek dozlarda kullanıma bağlı direnç kazanan bakterilerle savaşı kaybetme noktasına geldi.
Bilim insanları, dünya genelinde ciddi bir sağlık sorunu olarak belirtilen antibiyotik kullanım sıklığı için hızla tedbir alınması gerektiğini belirtiyor. Kullanım sıklığında Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye, risk altında olan ülkeler arasında gösteriliyor.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu Başkan Yardımcısı Hakkı Gürsöz, ereksiz antibiyotik kullanımının tüm dünyada çok ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirtti.
İlaç kullanımına ilişkin verilerin kutu bazında yapılmasının gerçekci değerler ortaya koymadığını ifade eden Gürsöz, geçen yıl eczanelerden 1 milyar 700 milyar kutu ilaç satıldığını söyledi. Buna göre bir kişinin yılda 23 kutu ilaç tükettiğini dile getiren Gürsöz, ’Ancak, bu bilimsel bir kriter değil. Çünkü, kişi kutunun içinden birkaçını kullanıp, gerisini atmış olabilir’ dedi.

Gürsöz, artık bu hesaplamanın Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı şekilde farklı bir yolla yapıldığını anlatarak, ’İlacın içerikleri, dozları, miligramları ile beraber formül ediliyor ve birime çevriliyor. Kişinin kaç birim ilaç tükettiğine bakılıyor. Bu bilimsel ve karşılaştırılabilir bir yöntem’ diye konuştu.
Çalışmadan çok çarpıcı sonuçlar elde edildiğinin altını çizen Gürsöz, şu bilgileri verdi:

’Ülkemizde bir kişi günde 42 birim antibiyotik tüketiyor. Bu rakam, Hollanda’da 14 birim seviyesinde. Bir Türk vatandaşı günde, Hollandalı bir kişiden 3 kat fazla antibiyotik tüketiyor.
Biz bu değerle, Avrupa’da kişi başına günde kullanılan antibiyotik birimi hesaplamasında 40 ülke arasında birinci sıradayız. Yani, en çok Türkiye’de tüketiliyor. Bizden sonra, Yunanistan geliyor. Orada’da bu rakam 35 birim. Kuzey Avrupa ülkelerinde bu rakamlar en çok düşük seviyelerinde. En az antibiyotik kullanımı ise 13 birimle Estonya yer alıyor.’

Gürsöz, kuzeyden güneye indikçe antibiyotik kullanımının arttığının belirlendiğini dile getirerek, ’Batıdan doğuya geldikçe antibiyotik kullanımı artıyor’ dedi.
Gürsöz, gereksiz antibiyotik kullanımının gelecekte ciddi halk sağlığı sorunu olacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

’Türkiye’de antibiyotik sıklığı oldukça yüksek. Bu, ciddi bir sorun ve hemen tedbir alınması gerekiyor. Çünkü, basit bakterilere karşı bile direnç gelişiyor. Gelecek 5-10 yıl içinde, önlem almadığımız takdirde antibiyotikle tedavi edibilinen basit enfeksiyonlarda bile çaresiz kalınacak.

Dünyada uzun yıllardır yeni bir antibiyotik keşfi yok. Mevcut tüm antibiyotiklere dirençli bakteri formları hastalara bulaşmaya ve öldürmeye başladı. Çok ciddi bir tehdit bu. Türkiye’de antibiyotik kullanımında ciddi oranlar olduğu için bu riske maruz kalabilecek ülkelerin başında geliyor. Tedbir almazsak, 5-10 yıl gibi yakın gelecekte hiçbir şekilde tedavi edemediğimiz, hastaları kaybettiğimiz ciddi ölümcül enfeksiyonlar baş gösterecek. Yüzyıllık mucize olan ’antibiyotikte sona gelindi’ diyebiliriz.’

Gürsöz, eş dost tavsiyesiyle hekime danışmadan antibiyotik kullanılmamasının altını çizerek, sağlıklı bir gelecek için bilinçli, doğru ve dozunda ilaç kullanılması gerektiğini vurguladı.

Paylaş:

1 yorum :

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes