Son Haberler |

24 Şubat 2012 Cuma

Çağlayan'dan İzlenimler

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Şike iddiaları üzerine görülen davanın 8. gününde Çağlayan’dayız. Bugün, geride kalan 7 güne göre daha özel bir anlam ifade ediyor. Çünkü tahliye taleplerine ilişkin karar da bugün açıklanacak. Bu nedenle kalabalık bir Fenerbahçe taraftar grubu da burada ve özellikle mesai bitimi sonrasında kalabalığın artması bekleniyor.
Fenerbahçe taraftarı yine geride kalan 7 güne nazaran daha tepkili. Bunun nedeni de Aziz Yıldırım’ın savunmasını okumuş ve isnat edilen suçların, öne sürülen delillerin yetersizliğini daha net şekilde görmüş olmaları. Açık ve net olarak tahliye istiyorlar, ancak umutsuzlar. Çünkü bu davanın şike davası olmadığını düşünüyorlar.
Kalabalığın arasında Kayseri’den 11 yaşındaki oğluyla gelen Banu Hanım da var. 37 yaşındaki Banu Hanım, ev hanımı ve 30 yıllık Fenerbahçeli olduğunu ifade ediyor. Dava hakkındaki fikirlerini sorduğumuzda ise tavrı net; “Kesinlikle siyasî” diyor ve ekliyor. “Diğer davalar ne amaçla kurgulandıysa, bu davada da hedeflenen aynı. Ancak inanıyorum ki ileride daha adil bir düzen gelecek ve Türkiye’de hukuka, adalete olan inancın devam edebilmesinde bu dava etkili olacaktır.” 11 yaşındaki oğlu Efe’nin söyledikleri ise sürecin ilk gününde verilen ortak tepkiyle aynı; “Eğer bu maçlar şikeyse ben neden kalpten gidiyordum? 3-5 biten Buca maçında bir şey varsa oyunculara Oscar ödülü vermeleri lazım.”Banu Hanım’dan sonra konuştuğumuz iki erkek taraftar da benzer görüşlerde. Hatta biraz da detaya giriyorlar. 36 yaşındaki Levent Bey, Özel Yetkili Mahkemelerin suçsuz insanlara suç işleyebilecekleri şüphesiyle yaklaşılarak tutarsız iddianamelerle suç isnat etmek için kurulduğunu belirtiyor. Tahliye umudunun az olmasının nedeni ise sürecin başından bu yana olmaması gereken tutukluluk hali. Ve kendi çevresinden örnekler vererek bu dava sayesinde halkta meydana gelen uyanışı belirtiyor. Arkadaşı olan Selim Bey ise Oda Tv davasında genel yayın yönetmeni ve çalışanları arasındaki hiyerarşik bağın Fenerbahçe başkanı ve yöneticileri arasında da bulunduğunu, her ikisine de örgüt muamelesi yapıldığını düşünüyor.

Yapılan tezahüratlarda daha çok cemaate ve hükümete tepki gösterilmesi de bu görüşlerin taraftarın geneline yansıdığının göstergesi. Aziz Yıldırım’ın sözleriyle hazırlanan “Ne şikesi, memleket elden gidiyor” pankartı, Anıtkabir fotoğrafı ve hemen altındaki “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” dövizi de Fenerbahçe taraftarının Aziz Yıldırım’ın mahkemede söyledikleriyle aynı fikirde olduğunu kanıtlıyor.
Bu duruşma için Ankara’dan gelmiş olan ve hukukî bilgisi nedeniyle görüşlerine başvurduğumuz Avukat Dilek İ. de aynı çizgide. “Dava hukukî olmadığı için siyasî rüzgârın yönüne göre gidiyor. Siyasetteki güç odakları kendi aralarında çatışmaya başladıkları için işi nasıl çözeceklerini bilmiyorlar. Taraftarın tepkileri de bu anlamda önemli, baltayı taşa vurdular.” Şeklinde konuşan Dilek Hanım tahliyeye ilişkin görüşlerini de şu şekilde açıklıyor; “Amaçlarını halen gerçekleştirebileceklerini düşünüyorlarsa tahliye etmezler. Hukukî olarak zaten şu an aramızda olmaları gerekirdi. Tutukluluk oluşturacak bir durum zaten olmadığı için tutukluluğun devamını gerektirecek bir durum da yok. Tutukluluk durumu bu davada da tedbirden ziyade peşin cezalandırmaya dönüşmüştür.”

Çağlayan Meydanı’nda bulunanlar sadece Fenerbahçe taraftarı değil tabi ki; Sivasspor taraftarları da başkanları Mecnun Odyakmaz’a destek için buradalar. İstanbul Sivassporlu’lar Derneği’ne mensup bir grup taraftar Odyakmaz’ın fotoğrafıyla birlikte destek sözleri içeren bir pankartla gelmiş. Ve onlar da tıpkı Fenerbahçe taraftarları gibi davanın tamamen siyasî olduğunu düşünüyor. Sadece kendi başkanları için değil, tüm sanıklar için tahliye istekleri ve buna yönelik umutları var. Aziz Yıldırım’ın dünkü duruşmada paraların elbise çantasına sığmayacağını uygulamalı olarak göstermesini hatırlatıyorlar ve soruyorlar; “Maç satan karısını satar” diyen biri nasıl şike yapar?
Ve belki de Çağlayan’daki duruşmalardan tek memnun olan grup, esnaf. Meydanda köfte arabası bulunan 33 yaşındaki Botan Bey de bunlardan biri. Kendisi de Fenerbahçe taraftarı olan Botan Bey’e dava hakkındaki görüşlerini sorduğumuzda diğerleriyle aynı cevabı alıyoruz. O da her şeyin farkında ve “Memleket elden gidiyor” diyerek kaygı duyduğunu belirtiyor. Tek memnuniyeti ise işlerin açık olmasından kaynaklanıyor. Sabahtan beri çok yoğun olduğunu söyleyerek ekliyor; “Fenerbahçe demek bereket demek.”

Onur İnal

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes