Son Haberler |

18 Şubat 2012 Cumartesi

Türkiye'de soğuk savaş

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Türkiye kar esareti altına girdi. Afyon'da, Bolu'da birçok araç mahsur kaldı. Tunceli de kar esaretinden nasibini alan iller arasında. Tunceli-Erzincan karayolu da çığ düşmesi sonucu ulaşıma kapandı. Ulaşım tek şeritten kontrollü olarak sağlanıyor.Tunceli'de kar yağışı, tipi ve çığ, ulaşımda aksamalara yol açtı. Çığ düşmesi sonucu dün ulaşıma kapanan Tunceli-Erzincan karayolu, yaklaşık 20 saat ulaşıma kapalı kaldı. Karayolunun 22-50. kilometreleri arasında 20 ayrı noktada düşen çığlar nedeniyle bölgede mahsur kalan yaklaşık 30 araç, karayolları ekiplerinin yoğun çabaları sonucu kurtarıldı.MUHABİRLER DE MAHSUR KALDITunceli-Erzincan karayolunun 45. kilometresinde çığ düşmesi sonucu bazı araçların mahsur kaldığı bilgisini alarak dün öğleden sonra haber takibi için bölgeye giden Anadolu Ajansı muhabiri Haydar Toprakçı ve Doğan Haber Ajansı muhabiri Ferit Demir de mahsur kaldı.TUNCELİ ERZİNCAN YOLU ULAŞIMA KAPANDI / Foto Galeri


Araçlarının önüne ve arkasına çığ düşmesi sonucu dün saat 17.30'dan itibaren bölgede mahsur kalan Toprakçı ve Demir, karayolları ekiplerince saat 02.30'da kurtarıldıktan sonra Tunceli'ye doğru yola çıktı. Karayolları iş makineleri öncülüğünde Tunceli'ye doğru dönüşe geçen, bir yolcu otobüsü ve 30'a yakın binek araçtan oluşan konvoyun önüne, Tunceli-Erzincan karayolunun 25. kilometresinde iki ayrı noktada yeniden çığ düştü. Yüksekliği 8-10 metreyi, genişliği ise 350-400 metreyi bulan çığlar, karayolları ekiplerin yaklaşık 7 saat süren yoğun çalışmasının ardından kaldırıldı. Tunceli-Erzincan karayolunda ulaşım tek şeritten kontrollü olarak sağlanıyor.

SAKARYA VE DÜZCE'DEN KAR MANZARALARI - Foto Galeri
Karayolları 86. Şube Şefi Aydoğan Ergün, Tunceli-Erzincan karayolunun 22-50. kilometreleri arasında bir gecede 8'i büyük olmak üzere irili ufaklı toplam 20 çığ düştüğünü ifade ederek, “Dün, Tunceli-Erzincan karayolunun Kırmızı köprü mevkisinde çığ düşmesi nedeniyle araçların mahsur kaldığını öğrenince 3 iş makinesiyle Kırmızı köprü bölgesindeki çığlara müdahale etmek için yola çıktık. Yoldaki çığlara müdahale ederek araçları kurtardık. Daha sonra gelen araçlarla konvoy yaparak Tunceli'ye doğru yola çıktık. Yolda 8'i büyük olmak üzere 20'nin üzerinde çığ vardı” dedi.Haber takibi için bölgeye giden ve kendisi de mahsur kalan Doğan Haber Ajansı muhabiri Ferit Demir de karayolları ekiplerinin mahsur kalan araçları kurtarmaya gittiklerini, kendilerinin de onları onları görüntülemek için yola çıktığını, bir tünelin içinde mahsur kaldıklarını anlattı.

BOLU DAĞI KARA TESLİM / FOTO GALERİ
MUŞ'TA 20 ARACIN İÇİNDEKİLERE ULAŞILMAYA ÇALIŞILIYOR

Muş Karayolları 113. Muş Şube Şefi Sülhattin Ömeroğlu, Muş-Kulp İl sınırında mahsur kalan 20 araçtaki vatandaşlara ulaşmaya çalıştıklarını belirtti.

Ömeroğlu, zorlu bir gece geçirdiklerini, gece sabaha kadar ekiplerin Muş-Kulp karayolu Kozma dağında mahsur kalan vatandaşları kurtarmaya yönelik çalışma yaptıklarını belirtti.

MUŞ'TA 360 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI / FOTO GALERİ
Dün akşam saatlerinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle Muş-Kulp Karayolu Kozma dağı Yörecik köy mevkisinde 2 kez çığ düştüğünü ifade eden Ömeroğlu, şunları söyledi: “Bölgede çok sayıda araç mahsur kaldı. Araçların içinde bulunan vatandaşları kurtarmak için çabamız sabaha kadar sürdü. Tatvan ve Muş Devlet Su İşleri Teknik (DSİ) Şube Müdürlüğünden takviye ekibi istedik. Şu ana kadar araç içinde bulunan 80 vatandaşımızı kurtardık. Vatandaşımızın bir kısmı ise değişik olanaklarla kurtuldu. Yaklaşık 20 aracın Muş-Kulp İl sınırında mahsur kaldığı ihbarını aldık. Ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. Mahsur kalan vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz.”

Kar yağışının bugün aralıklarla devam edeceğini tahmin ettiklerini belirten Muş Meteoroloji Şube Müdürlüğü yetkilileri, kar kalınlığı 1 metre 45 santim olarak ölçüldüğünü, ancak yüksek kesimlerde fırtınanın etkisi ile yer yer 5-6 metreye ulaştığını söylediler.

Hava sıcaklığının artacağını belirten yetkililer, eğimli ve yamaçlı bölgelerde kesinlikle çığ tehlikesi bulunduğunu, vatandaşların bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini ifade ettiler.

Öteyandan Muş'ta dün öğlenden sonra etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle, merkez ve ilçelere bağlı 360 köy yolu ulaşıma kapandı.


Tahminlere göre, yoğun kar yağışları yarın etkisini kaybedecek.

ANKARA-KONYA YHT HATTINDA SEFERLERE ARA VERİLDİ

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında devam eden yoğun tipi ve fırtına nedeniyle YHT seferlerine ara verildiği bildirildi.

Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Ankara-Konya YHT hattının bazı bölümlerinde yoğun tipi ve fırtınanın etkili olduğu belirtilerek, şu bilgiler verildi:


“Bazı yerlerde 3 metreye varan kar birikintileri nedeniyle Ankara-Konya YHT seferlerinin bir kısmına geçici olarak ara verildi. YHT setleri önünden giden kılavuz araçların Polatlı-Bozdağ arasına yönelik verdiği raporlar doğrultusunda, sefer emniyetini riske etmemek için Ankara-Konya arasında sefer yapmakta olan saat 21.15'teki YHT servisi Ankara'ya güvenli şekilde geri getirildi. Ankara Garına geri getirilen yolcuların tren dışı olumsuz doğa koşullarından etkilenmemesi için azami özen gösteriliyor.”

Hatta yol açma çalışmalarının halen devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, olumsuzluktan Ankara-Eskişehir YHT seferlerinin ise etkilenmediği bildirildi.

SICAKLIK ARTACAK


Türkiye’nin kuzey, iç ve doğu kesimleri yağışlı geçecek. Hava sıcaklığı, iç ve doğu bölgelerde 3 ila 5 derece azalacak, Marmara'da 2 ila 4 derece artacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yağışların; Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Samsun, Ordu, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Van, Hakkari çevreleri ile zamanla Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu kesimlerde güneyli yönlerden orta kuvvette, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısında kuzeyli, Doğu Akdeniz kıyıları ile güneydoğu bölgelerde güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.

ARAÇLAR YOLLARDA KALDI

Samsun'da akşam saatlerinde başlayan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkilerken, Samsun-Ankara Karayolunda yağış nedeniyle aksamalar yaşanıyor.Bölgede akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı, hayatı olumsuz etkiledi. Samsun-Ankara Karayolunda seyreden araçlar yağış nedeniyle zor anlar yaşıyor. Kayan araçlar nedeniyle kapanan yolda trafik güçlükle ilerliyor.

Bölgede karayolları ekipleri yol açma ve tuzlama çalışması yaparken, trafik ekipleri ise yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında önlem almaya çalışıyor.

KAZALAR TRAFİĞİ KAPADI

Yoğun kar yağışı nedeniyle Çakallı yöresinde aralarında Çorumspor'un U 14-15 futbol takımlarını taşıyan otobüsünde bulunduğu 8 araç zincirleme kazaya karıştı.

Çorumspor'un U14-15 takımlarını Rize'de oynanacak karşılaşmaya götürmek üzere yola çıkan otobüste 35 kişinin bulunduğu öğrenildi.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Batı Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Samsun, Ordu, Erzurum, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Van, Hakkari çevreleri ile zamanla Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olacağı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (görüş mesafelerinde azalma, ulaşımda aksama vb.) tedbirli ve dikkatli olunması gerekiyor.


BUZLANMA VE DON UYARISI

Akdeniz kıyıları dışında, Ege kıyılarında hafif, ülkemiz genelinde orta kuvvette buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

ÇIĞ UYARISI

Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

ERCİYES YOLU TİPİDEN KAPANDI

Kayseri'de yoğun kar yağışı nedeniyle 200’ün üzerinde köy yolu ulaşıma kapanırken, kent merkezinde kar kalınlığı 25 santime ulaştı.

Erciyes'te düzenlenecek olan 2023 Türkiye Vizyonunda Kayseri Turizmi toplantısı yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle şehir merkezine alındı.

Ancak bugün ve yarın yapılması plananlan kar festivali etkinliklerinin programında bir değişikliğe gidilmedi, festival Erciyes'te yapılacak.


Bu arada, Kayseri kent merkezinde kar kalınlığı 25 santime ulaştı. 203 köy yolu ulaşıma kapandı. Meteoroloji uzmanları, bölgede kar yağışının gece yarısına kadar sürmesinin beklendiğini açıkladı.EĞİTİME KAR TATİLİ

Bazı il ve ilçelerde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildi.

İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler:
Niğde
Adıyaman
Bursa'nın Büyükorhan, Keles ve Orhaneli ilçeleri
Konya'nın Beyşehir ve Doğanhisar ilçe merkez, belde ve köylerinde
Karaman'ın Başyayla ilçesinde
Kütahya'nın Simav, Pazarlar ve Şaphane ilçelerinde
Isparta'nın Yalvaç ilçesinde
Sivas merkeze bağlı belde ve köyler
Nevşehir’in Acıgöl, Avanos ve Hacıbektaş ilçelerinde
Malatya'nın Hekimhan ilçesinde 1 gün ara
Çankırı ve Yozgat’ta yoğun kar yağışı nedeniyle okullar bugün tatil edildi
Kırşehir’in Çicekdağı İlçesinde, ilköğretim ve liseler kötü hava koşulları nedeniyle bir gün tatil edildi.BURSA'DAN KAR MANZARALARI


KIRIKKALE’DE YÜZLERCE ARAÇ 8 SAAT, MAHSUR KALDI
Kar ve tipi nedeniyle Kırıkkale-Samsun ve Sivas Karayolu’nda dün geceden bu yana yüzlerce araçta bulunanlar 8 saat yolda mahsur kaldı. Karayolunda çok sayıda zincirleme trafik kazası meydana geldi, 27 kişi yaralandı. Yolda trafiği düzenleyen polis memuru Mustafa Demirbaş’a çarparak şehit olmasına neden olan kamyon ve şoförü henüz bulunamadı.Kırıkkale-Samsun ve Sivas karayolu dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ve tipi nedeniyle 8 saat boyunca trafiğe kapandı. Yüzlerce araç yolda mahsur kaldı. Çok sayıda zincirleme trafik kazasının da meydana geldiği yolda kalan araçlar sabah saatlerinden itibaren çekicilerle kaldırılmaya başlandı. Karayolunu açma çalışmaları devam ederken, ulaşım tali yollardan sağlanıyor.

27 KİŞİ YARALANDI

Kırıkkale-Samsun ve Sivas karayolunda gece ve sabaha karşı çok sayıda zincirleme trafik kazaları da meydana geldi. Kazalarda 27 kişi yaralandı. Yolda trafiği düzenleyen polis memuru Mustafa Demirbaş’a çarparak şehit olmasına neden olan kamyon ve sürücüsü ise bulunamadı. Kırıkkale Bölge Trafik Müdürlüğünde görevli polis memuru Demirbaş’ın cenazesi otopsisi yapılmak üzere Ankara Keçirören Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Evli ve 3 çocuk babası olan Demirbaş’a çarpan kamyonun bulunması için ise çalışmalar sürdürülüyor.

Ulusal Gazete

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes