Son Haberler |

13 Temmuz 2014 Pazar

Kuzey Kore Balistik Füze Ateşledi

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
Kuzey Kore, Birleşmiş Milletlerin (BM) yaptırımlarına rağmen Kore Yarımadasının doğusundaki sularda iki balistik füze ateşledi.

Kuzey Kore Balistik Füze Ateşledi

Kuzey Kore, Pazar gecesi güney sınırındaki Kaesong şehri yakınlarında saat 01.20 ile 01.30da 500 kilometre menzilli 2 füze ateşledi. Füzelerin fırlatıldığını Güney Kore askeri kaynakları da doğruladı.Fırlatılan füzelerin, BMnin yaptırımlarına ve kısıtlamalarına rağmen Kuzey Kore'nin 2014'teki 6'sı balistik olmak üzere 14'üncü füze denemesi olduğu belirtildi.Fırlatma denemelerinin yapıldığı Kaesong şehri, Güney Kore'ye sadece 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve eski Koryo krallığının başkenti olarak dikkati çekiyor.Pyongyang, füzelerin eğitim çalışmalarının bir parçası olarak fırlatıldığını bildiriyor.

Bu arada Kuzey Korenin genç lideri Kim Joung-un, ülkesine yönelik bölgede gerçekleşecek olası saldırılar karşısında geçen hafta ordusuna her an füze fırlatmaya hazır olması talimatı vermişti.Pekin ve Seul, uzun süredir Kuzey Korenin nükleer çalışmalarını askıya alması konusunda baskı yapıyor.Kuzey Korenin, müttefiki Çinin Devlet Başkanı Şi Cinpingin geçen haftaki Güney Kore ziyareti öncesinde füze fırlatması dikkati çekmişti.

Kuzey Kore, 27 Şubat, 3 Mart ve 16 Martta doğu karasularına kısa menzilli oldukları sanılan 24 füze fırlatmıştı.

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes