Son Haberler |

5 Nisan 2012 Perşembe

Tarihi davada ikinci gün

Facebookda Paylaş Twitterda Paylaş Google+da Paylaş
12 Eylül darbesinin 32 yıl sonra yargılandığı davanın ikinci duruşması Ankara 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor. Davada müdahillerin talepleri dinleniyor. Bazı avukatların duruşmaya valizlerle geldikleri görüldü.

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılandığı davanın 2. duruşması Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Duruşmaya, iddianamede adı geçen “mağdur ve müştekiler”, katılma talebinde bulunanlar, avukatlar ve izleyiciler ile basın mensupları alındı.

Evren ve Şahinkaya'nın avukatları da duruşmada hazır bulundu. Bazı avukatlar duruşmaya valizlerle geldi.

Mahkeme, bu duruşmada, müdahillik talebinde bulunanların beyanlarını almaya devam edecek.

Polis, adliye önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Ankara Adalet Sarayı önünde az sayıda vatandaşın da bekleyişi sürüyor.

Adalet Sarayı önünde bekleyenlerden Elif Torun Öneren, 32 yıl önce kardeşini kaybettiğini belirtti. Onun fotoğrafını taşıyarak hak aradığını dile getiren Öneren, Evren ve Şahinkaya'nın yargılanmasıyla 12 Eylül'ün “aklanamayacağını” ileri sürdü.

Öneren, duruşmalar bitene kadar Ankara Adalet Sarayı önündeki bekleyişini sürdüreceğini söyledi.

Atilla Güven isimli vatandaş da darbe döneminde cezaevine girdiğini ve işkence gördüğünü belirtti. Yaşanan acılarla hesaplaşılması gerektiğini ifade eden Güven, “Türkiye'de bir daha böyle acılar yaşanmasını istemiyorum. Bunlara neden olanlara örnek cezalar verilmelidir” diye konuştu.

Bu arada, duruşmaya verilen aranın ardından müdahillik talebinde bulunan Semih Özay'ın avukatı Müşir Deliduman, gazetecilere yaptığı açıklamada 12 Eylül darbesini “insanlığa karşı işlenen bir suç” olarak nitelendirdi. Bu suçu işleyenlerin mutlaka yargılanması gerektiğin belirten Deliduman, “Onlar insanlığa karşı suç işleyerek bu ülkenin insanlarına çok ağır bedeller ödettiler. Yaptıkları eziyet ve işkenceler yanlarına kar kalmasın ki onları takip edecek darbe heveslileri bir daha cesaret bulmasın” dedi.

'EVREN YARGILANSIN İSTİYORUM'

12 Eylül'de kardeşi işkenceden ölen Fahrettin Öztürk, ''İdam kararlarını imzalarken ellerim hiç titremedi diyen Kenan Evren'in yargılanmasını istiyorum'' dedi.

DURUŞMANIN İLK GÜNÜNDE BİNLERCE KİŞİ ADLİYE ÖNÜNDE TOPLANMIŞTI / Foto Galeri

12 EYLÜL DAVASI DÜNYADA BÖYLE YANKI BULDU

Paylaş:

Yorum Gönder

 
Yukarı Çık
Telif Hakkı © 2014 Ulusal Gazete | Tasarım: OddThemes